Uromastyx Acanthinurus

Délka: 40cm

Výskyt: Od Senegalu až po Egypt

Způsob života:

Obývá skalnaté biotopy v pouštích. Často se vyskytuje na horských svazích náhorních plošin. Vyhrabává si až 3m dlouhé chodby, ve kterých přečkává nejhorší vedra a noc.

Způsob obživy:

Je masožravěší než ostatní trnorepové. Z živočišné potravy přijímá šváby a cvrčky, méně často červy. Jinak nepohrdne ani květy nebo ovocem.

Chov:

Vyžaduje prostorné suché terárium s vysokou vrstvou substrátu případně s umělou norou. Přidáme skalku z pevně spojených kamenů. Pro pár nebo skupinu 1,2 by terárium mělo mít rozměry minimálně 150 x 60 x 50cm. Nezbytné jsou pro něj denní teploty v rozmezí 30-35°C. Poměrně intenzivní osvětlení po dobu 12-14 hodin denně musí být doplněno UV výbojkou.

Rozmnožování:

Zabřezlá samice vyklade snůšku skládající se z 5 až 16 vajíček přibližně po čtyřech týdnech od oplodnění, většinou do vlhkého písku, někdy pod kámen nebo kořen. Vejce inkubujeme v suchém písku při teplotě 29-34°C. Mláďata se za těchto podmínek líhnou po 120-125 dnech. První potravu začínají přijímat po dvou až pěti dnech a musí být každý den ozařována 5 minut horským sluncem