Lygodactylus Kimhowelli
Název (name): | Lygodactylus kimhowelli/ Yellow Headed Dwarf Gecko |
Latinský název: | Lygodactylus kimhowelli |
Říše (Kingdom): | Animalia |
Kmen (Phylum): | Chordata |
Podkmen (Subphylum): | |
Třída (Class): | Reptilia |
Podtřída (Cubclass): | |
Řád (Order): | Sauria |
Podřád (Suborder): | |
Čeleď (Family): | Gekkonidae |
Podčeleď (Subfamily): | Gekkoninae |
Rod (Genus): | Lygodactylus |
Podrod (Subgenus): | |
Druh (Species): | L. kimhowelli |
Lygodactylus je rod geckonů, který obsahuje cca 60 druhů a 34 poddruhů. Gekoni z rodu Lygodactylus málokdy dorůstají více než 10 cm, díky čemuž jsou často označování rovněž jako trpasličí gekoni, případně trpasličí denní gekoni.
Popis
L. kimhowelli zřídkakdy překračuje 9 cm v délce. Přesto se jedná o největší druh v rodu Lygodactylus. Stejně jako ostatní gekoni tohoto rodu, mají L. kimhowelli přilnavé póry na spodní straně nohou a špičce ocasu. Jejich kulaté zorničky rovněž nasvědčují stejně jako u ostatních gekonů tohoto rodu denní aktivitě. Jak samečci, tak samičky se dorůstají přibližně stejné velikosti. Obě pohlaví jsou si svým zbarvením velmi podobná. Hlava je žlutá s dvěma černými čárami, které jsou zpočátku nevyrovnané, ale postupně přecházejí v jasné pruhy, které pokračují od hlavy až ocasu. Kromě hlavních dvou pruhů mají L. kimhowelli dva další pruhy na obou stranách hlavy od čumáku až k zadním nohám. Žluté zbarvení hlavy končí u předních nohou. Zadní část těla je zbarvena modro-šedě. Spodní (břišní) stranu mají L. kimhowelli zbarvenou žlutě až oranžově.
Často se objevuje názor, že samce lze rozpoznat podle tmavě černé spodní části krku. Jsou však známy případy odlišného zbarvení samců v oblasti krku a toto určení tak není stoprocentní. Spolehlivějším znamením je výskyt cca 10 – 11 pre-análních porů mezi zadníma nohama. Určitým znakem může být i o něco tlustší ocas oproti samičkám.
Zbarvení mláďat je víceméně identické. Jediná odlišnost je sytější červené břicho mláďat v prvních měsících života. O jejich přesné délce života v přírodě není zatím dostatek informací, odhadována je nicméně na 5 – 10 let.
Výskyt
Tento druh trpasličího gekona pochází z východní části Afriky, specificky z Tanzánie v oblasti od města Tanga až po hranice s Keňou, kde jsou často vídáni i v obydlených oblastech, vyhřívající se na plotech, budovách apod.
O prostředí výskytu L. kimhowelli se toho ví jen málo. Jediným obecně známým faktem je skutečnost, že se jedná o arboreální druh, který preferuje vyhřívání na slunci. Jak již bylo uvedeno pozorován byl i v obydlených oblastech, kde se rád vyhřívá na zdech domů.
Chov
S ohledem na jejich velikost je doporučovaná minimální výška terária cca 40 cm. Šířka by měla odpovídat počtu zvířat, ideální pro pár je cca 30 – 40 cm. Osobně mám pár v teráriu 40 x 40 x 45 cm spolu s párem L. Williamsi a řekl bych, že je to ideální velikost pro dva páry tak, aby si každý pár mohl najít svůj kout.
Jedná se o relativně teritoriálního gekona, což znamená, že je doporučováno chovat zvířata v páru, protože dva samečci by se v teráriu nesnesli. Jsou známy případy, kdy jsou chováni gekoni ve skupince s více samicemi, to však záleží na konkrétních jedincích a je potřeba důsledně hlídat, zda některá ze samic není ostatními napadána.
Terárium
Terárium by mělo být bohatě vybavené úkryty, které zvířatům poskytnou dostatečné soukromí a dostatek ploch pro lezení. Jako substrát je možno použít hrubší písek, nebo písek s hlínou. Já používám mix rašeliny a písku, protože mám v teráriu osázené květiny přímo v substrátu bez květináčů, což je méně praktické v případě potřeby terárium upravit, vypadá to ale výrazně lépe.
Květiny pro osázení jsou nejdoporučovanější Sansevieria, Bromelie, Guzmánie apod. rostliny, které snesou vysokou vlhkost a teplo v teráriu. Zejména Sanseviera sp. jsou často používány díky jejich tuhým listům, na které často samice kladou vejce. Osobně mám u všech denních gekonů víceméně stejné osázení mixem druhů Sanseviera, Bromelie, Scindapsus aureus, Scindapsus pictus a Spathiphyllum.
Použít se dají i jakékoliv další popínavky, které zakryjí terárium a snesou vyšší vhlkost, často je používán Fikus benjamina a další podobné rostliny, které se mi však příliš neosvědčily, takže je nepoužívám.
Terárium může být kromě osázení květinami a vybavení úkryty z kousků korku doplněno o nějaké větve, nebo bambus na lezení. Bambus je navíc často používán gekony jako úkryt. Použít se samozřejmě dá taktéž cokoliv, důležité je i zde, aby použité větve snášely vysokou vlhkost a neplesnivěly. Často je proto používán právě bambus, nebo třeba vinná réva, což doplní terárium o šplhací plochy a plochy na kterých se gekoni “sluní”.
Osobně mám ve všech teráriích osvětlení UVB zářivkami Repti Glo 5.0 13 W. Ačkoliv se na toto téma vedou často diskuse, osobně se domnívám, že UV zářivka je pro gekony výrazně lepší než umělé dávkování vitamínů a D3. Má zkušenost je navíc taková, že se gekoni pod UV zářivkou výrazně lépe vybarvují, což platí dle mého názoru pro oba druhy rodu Lygodactylus, které chovám dvojnásob, neboť pod UV zářivkou vyloženě barevní svítí.
Svítím 12 hodin denně, v zimním období je svícení kráceno na 8 – 10 hodin. Kratší fotoperioda a nižší teplota přispívají k simulovanému období odpočinku pro samičky, neboť se při těchto podmínkách gekoni nepáří.
Vlhkost v teráriu by měla dosahovat minimálně 60-70% nejlépe pravidelným rosením terária, které rovněž poskytuje zvířatům čistou vodu na pití, kterou olizují z listů rostlin, nebo skla.
Krmení
Lygodactylus kimhowelli je vhodné krmit cca 2x týdně různou potravou přiměřené velikosti. Krmit je možno téměř jakýmkoliv hmyzem, který není větší než šířka hlavy gekona, aby ji dokázal bez problémů pozřít.
Osobně krmím cvrčky, případně malými šváby Panchlora Nivea. Do terária rovněž pravidelně dávám mix drceného ovoce, nebo přesnídávky pro děti s vitamíny. Ve vitaminech rovněž obaluji podávané cvrčky. Používám nejčastěji Roboran H střídavě s Nutrimixem a NEKTONem MSA. Zatím se mi tato kombinace, kterou v různých intervalech střídám osvědčila nejvíc. Roboran a Nutrimix pro přimíchávání do kašiček, Nekton pro obalování cvrčků, protože na nich nejlíp drží. Krmím cca 2x týdně cvrčky a 1x týdně ovocnou kašičkou.
Množení
Pářecí aktivita začne u L. kimhowelli brzy na jaře ihned po ukončení zimního odpočinku a skončí v zimě jeho zahájením. Přibližně 2-3 týdny po páření naklade samička 2 spojená vajíčka, buď do bambusových tyčí, nebo někam mezi listy kytek v teráriu. Pokud je to technicky a prakticky možné, je lepší vajíčka přemístit do inkubátoru. Já bohužel vajíčka díky hustě osázenému teráriu a několika bambusovým tyčím, které jsem navrtal, aby se do nich mohli gekoni schovat, vajíčka málokdy najdu a mláďata se mi líhnout v teráriu.
V případě umístění do inkubátoru je potřeba udržovat vlhkost cca 70% a teplotu kolem 25°C. Vajíčka se nejlépe inkubují na vermikulitu, nebo vlhkém molitanu.
V případě inkubace při teplotě 28°C se mláďata líhnou za cca 60 – 70 dnů. Při teplotě 25°C se mláďata líhnou za cca 85 – 100 dní.
Stejně jako u ostatních podobných zvířat ovliňuje teplota líhnutí pohlaví narozeného prcka. Osobně to nemám vyzkoušené, ale nižší teploty údajně zaručují vyšší pravděpodobnost narození samičky. Narozená mláďata jsou velká cca 1 cm a v prvních cca 2 měsících jsou velmi křehká. Aby se jim lépe chytala potrava, je lepší umístit čerstvě narozená mláďata do menší nádoby a krmit extrémně malým hmyzem – octomilky, nebo čerstvě narození cvrčci. Sám používám pro odchov boxy BraPlast o rozměrech 20 x 20 x 19 cm do kterých dám umělou kytku a později kousek bambusu. Mláďatům do boxu nedávám žádný substrát ani nic podobného, špatně se jim v tom hledá potrava, proto preferuji obyčejný ubrousek.
Mláďata v boxu nemají žádné UV osvětlení, box má ale místo stropu síťku a všechny odchovné boxy mám umístěné pod jednou lineární zářivkou s UV, která zajišťuje to něco málo UV, které by mělo prckům stačit.
Stejně jako dospělým lygoušům i prckům dávám do odchovných boxů přesnídávku s vitamíny. Odchováváni můžou být i ve větších skupinkách, osvědčilo se mi však dodržovat aby všichni byli stejně velcí.