Dlouhou dobu jsem uvažoval nad tím, zda případně jak doplnit chov o nějaké zvíře, které by umožnilo obohatit jídelníček i o něco jiného než jsou švábi a cvrčci. Chov klasických myší nepřipadá v úvahu, přeci jenom stále bydlím v normálním bytě a zápach bych asi na rozdíl od tu a tam uprchlého cvrčka neobhájil, tudíž jsem o nich nikdy ani neuvažoval. V různých diskusích jsem však stále častěji narážel na zmínky o této sympatické minimyši, která údajně nezapáchá, nemnoží se sice tak dramaticky rychle, ale celkem pravidelně a není kromě teploty náročná na chov. A tak padlo rozhodnutí vyzkoušet minimyšky v praxi :-). Na burze jsem se nechal klasicky ukecat, ptám se pána co by doporučil, on že skupinku 2,3, zakoupil jsem tudíž skupinku, doma jim ze starého akvárka o rozměrech cca 60x30x40 vybudoval ubykaci a skupinku ubytoval. Do rána byl jeden ze samečků mrtvý, vyloženě zamordovaný tím druhým. Tolik první zkušenost :). Dále uvádím kombinaci informací, které jsem našel všude možně po internetu.

Základní informace

Myš africká ja malinké zvíře, velké necelých 5 cm, má rezavý či šedý hřbet a bělavé bříško, krátkou, přiléhavou srst, poměrně velká ouška a černé oči. Domovinou myši africké je subsaharská Afrika. Aktivní jsou zejména v noci, ve dne obvykle spí. Žije ve větších skupinách – ve stepích, ale i na polích, kde si myšky budují společné podzemní chodbičky a úkryty. Tat informace je důležitá i pro chov, myš se cítí nejlépe ve skupince o jednom samci a několika, nejméně dvou, samiček v teráriu, kde si bude moci budovat své chodbyčky. Více samců ve společném teráriu je risk, nemají si při případných potyčkách vzájemně kam ustoupit – a moje zkušenost – viz. výše – více samců opravdu nedávat, nenechte se ukecat :-D. Asi je možné mít větší skupinku v hodně prostorných teráriích, to je ale dle mého názoru a zkušenosti terárium o velikosti cca 100 x 50 x50, tedy opravdu velké terárko, ve kterém lze vybudovat takové pozadí a různé překážky, že si samci dokáží najít své teritorium. Samozřejmě stejně jako u jiných zvířat, i u těchto myšek by asi bylo možné narazit na skupinku, která by se snesla i na menším prostoru, nicméně to je potřeba důsledně hlídat a zbytečně neriskovat.

Terárium a jeho vybavení

[box type=”warning”] Základní upozornění, které je potřeba brát v úvahu je skutečnost, že tyto myšky jsou neskutečně, ale opravdu neskutečně rychlé :D, a skáčou na svoji velikost velmi vysoko – běžně cca 30 cm do výšky! Celé terárium proto musí být vybavené/zařízené s ohedem na tuto skutečnost.[/box]

Malé chovné skupince afrických myšek stačí vzhledem k jejich drobnosti i terárium o rozměrech 60 x 30 x 30 cm. Větší je samozřejmě jen ku prospěchu.
Důležitá je nejméně 10 cm silná vrstva podestýlky, aby si v ní myšky mohly vybudovat podzemní chodbičky a cítily se jako doma. Podestýlka by tudíž měla být tvořena něčím, v čem si myšky budou moci chodbyčky budovat. Přes všemožná doporučení použít hobliny, s rašelinou a pískem, případně jiné varianty, jsem se osobně rozhodnu pro samotnou rašelinu s pískem, která je dostateně kompaktní na to, aby si v ní myšky mohly vytvářet chodbyčky a přitom neplesnivý. Vemi velkou výhodou je, že tyto myšky opravdu příliš moči a výkalů nenadělají, takže se podestýlka nemusí měnit příliš často.

Dobré je terárium doplnit o nadzemní úkryty či jiné doplnění terária. Možné klasicky použít obrácený květináč, případně kokosový ořech, stačí ale i dřevěná krabička, rolička od toaletního papíru apod. Myšky jsou extrémně aktivní, což je na jedné straně předurčuje jako výborný pozorovací objekt :-), ale také to vyžaduje doplnění terária o další výbavu jako větve, různé prolézačky apod., aby mohly v teráriu dělat i něco jiného než běhat kolečka. Do části terária je dobré dát také seno, které myšky používají pro vystýlání hnízda.

Stěny ubykace ideálně skleněné nebo z plexiskla. Jednak z klasické klece by vám myšky vzaly velmi rychle čáru, jednak by jim nesvědčil průvan. Myšky jsou totiž velmi náchylné na zimu. Průměrná teplota by měla být cca  22-25°C, v noci může poklesnout max na 20°C. Nižší by však nikdy být neměla. V běžném pokoji by proto myšky fungovat mohly bez problémů, pokud Vám teploty častěji padají ke zmíněným 20°C je lepší vybavit terárium přitápěním, třeba topnou volií s termostatem.

Jak jsem již psal, osobně jsem jako ubykaci použil starší akvárko o rozměrech 60x30x40. Uvnitř mám uprostřed větší placatý kámen, na který dávám kousky ovoce atd. ke krmení, aby neležely na substrátu. První co myšky udělaly, že si pod kámen vyhrabaly noru a velkou část času tráví tam. Kámen jsem proto postupem času přemístil na vyšší vrstvu substrátu – začínal jsem s cca 4 cm, teď jsem někde na 8 – 10cm, protože si myšky opravdu rády hrabou nory, tak aby měly v čem. Původně jsem vedle šutru měl malou podmisku pod květináč na krmení, do které jsem dával zrní, to moc nezabralo, myšky hrabou kde se dá a miska byla pořád plná hlíny a zrní všude okolo, provedl jsem proto úpravu, a do rohu terárka jsem dal klasickou krabičku od cvrčků, která je cca 4 cm hluboká, takže má nad substrátem přiměřený okraj, aby do ní myšky nenaházely hlínu. Krabičku jsem částečně zahrabal do substrátu tak, aby nad ním zůstal okraj cca 2 cm. Myšky nemají problém vyskočit si do ní, dá se do ní dát dostatečná zásoba zrní, aby měly co chroupat, takže ideální. Ve dvou rozích terária mají myšky malý úkryt, který ale využívají spíše jenom jako úkryt před nebezpečím v době kdy se po teráriu pohybují, na spaní pak zalezou vždy do úkrytu pod kamenem. Poslední co v teráriu nesmí chybět je pití a nějaká misky na “živé krmivo”. Myšky jsou díky své velikosti extrémně náchylné na dehydrataci, ideální je proto napáječka, kterou nemusíte každý den doplňovat. Protože ta moje kape, dal jsem pod ní malou podmisku z květináče, aby nebyl substrát mokrý, jinak funguje výborně. Poslední důležitý doplněk terária je miska na nějaké do doplňkové živé krmivo – červy – viz. níže. osobně používám malou petriho misku, která se dá na burze koupit za pár korun a na červíky je ideální.

Potrava

Základní potravou je směs pro drobné hlodavce nebo drobné exotické ptactvo. Nejraději mají malá semínka, jako je len, proso, lesknice a senegalské proso. V nouzi si však poradí i se zrny velkými. Zrní mají rády i naklíčené, takže je možné kombinovat suché a naklíčené pro spestření. Březím a kojícím samičkám je nutné stravu obohatit dostatkem bílkovin, jako zpestření prospějí i všem ostatním. Vhodní jsou například mouční červi, případně maličké kousky libového, čerstvého, syrového masa, kvalitní granule pro psy, nebo sušení korýši pro akvarijní rybky a vodní želvy. Osobně jsem zatím testoval pouze moučné červy a ti fungují dokonale, myšky okamžitě přiběhnou k misce drapnou červíka jak hotdog a ládujou se :-D. Z hmyzu se občas doporučují i malí cvrčci, nebo jakýkoliv odchycený hmyz jako jsou drobní luční koníci apod.
Kromě suché stravy dávám občas oboce, kousek jabka, broskve apod. – zeleninu moc ne, myšky se po ní nadývají a mohly by mít problémy. Obecně by strava měla být co nejblíže přírodní stravě, což jsou semena, oboce a hmyz.

Množení, určení pohlaví, věk

Samička bývá březí cca tři týdny, po té porodí obvykle 2 – 4 mláďata, velká sotva půl centimetru. Holata se rodí bez srsti a slepá, samička se o ně cca tři ač čtyři týdny stará, přičemž ji nesmíme nijak vyrušovat. To obnáší i snahu nahlížet do hnízda – takto vyrušená a vystresovaná samička může mláďata klidně i pozřít, takže nerušit, nechat v klidu a počkat :-). Mláďata otvírají oči kolem 14. dne a po 4. týdnu je můžeme odstavit. Samičky mívají mláďata cca jednou z měsíc, takže mohou mít mláďata cca 10x do roka.

Samičky od samečků je poznáme kromě genitálií i podle rozměrů, jsou obvykle větší. Doživají se obvykle kolem 2, ale někdy i 3 let.

Závěrečné rady pro chov

Už když jsem myšky kupoval, předvedly názorný důkaz proč se píše, že to nejsou domácí mazlíčci na muchlání. Chovatel který mi je prodával otevřel krabičku, zalovil rukou, jedna z myšek udělala hooooop a ve zlomku vteřiny zmizela někde v hale na burze. Myšky jsou opravdu extrémně rychlé a skáčou (do výšky prý cca 30 cm, do dálky cca 40 cm, já to měřit nezkoušel :D). Navíc jsou díky své velikosti špatně chytatelné, nejenom tím, že čím menší, tím hůře se chytají, ale také díky tomu, že jim při chytání můžeme velmi snadno ublížit.

Myšky jsou tak vhodné hlavně pro chovatele, kteří počítají s tím, že budou v teráriu jako každé jiné normální zvíře. Krásné na pozorování, nevhodné na mazlení. Když už by náhodou utekly, hodně štěstí, odchyt asi nejlepší do sítě, případně pokud se podaří je dohnat někde do rohu, přiklopit dlaní. Sám jsem zatím nevyzkoušel, prý se ale netřeba bát kousnutí.