Třída: hmyz (Insecta)

Řád: švábi (Blattodea)

Čeleď: (Blaberidae)

Výhody: nenáročnost velmi podobná švábům Blaptica dubia, rychlé rozmnožování, velikost vhodná i pro krmení větších zvířat
Nevýhody: po pravdě jediná nevýhoda, která mě napadá je právě ta velikost, která pro změnu neumožňuje jejich využití jako krmení pro menší zvířata

Popis

Tento šváb spolu se švábem obrovským patří svojí velikostí mezi největší šváby, kteří se běžně objevují v chovech jako krmný hmyz.

Tento druh švába je specifický zejména kresbou štítu, která připomíná lebku. Tato kresba je původcem jeho českého jména.

Chov

Podmínky pro chov těchto švábů jsou v podstatě totožné s podmínkami pro šváby Blaptica dubia. Jak velikost nádoby, tak ostatní podmínky mám u obou druhů v podstatě stejné. Nádoba totožná, na dně tenká vrstva substrátu cca 3-5 cm, nad tím proložky od vajec, navrchu miska pro krmení.

Jaká zvířata šváby krmit

Stejně jako u dubií i i u craniifer je vhodné krmit čerstvě svlečené jedince, kteří jsou měkčí a lehce stravitelní.

Krmím jak dospělce (varani), tak jednotlivá vývojová stadia, kterými krmím mladší varany a občas i ciliaty. Obecně je nutno podotknout, že díky své velikosti jej dokáží pozřít až dospělí varani. Na druhou stranu jim stačí pár kousků a jsou nakrmení, takže se chov pro větší ještěry vyplatí.