Třída: hmyz (Insecta)

Řád: švábi (Blattodea)

Čeleď: (Blaberidae)

Výhody: nenáročnost, malá náchylnost k útěku, dobře se množí, konzumují téměř cokoliv
Nevýhody: relativně pomalé množení ve srovnání s některými šváby, ne každé zvíře je ochotno je konzumovat

Úvod:

Každý kdo chová nějaké hmyzožravé ještěry, velmi rychle začne uvažovat o chovu vlastního krmení. Protože chov cvrčků je relativně náročný, začal jsem uvažovat o švábech, o kterých se říká, že jejich chov není náročný a že je většina zvířat dokáže bezproblémů konzumovat. Při studiu jednotlivých druhů jsem se rozhodnul právě pro Šváby argentinské a to z několika důvodů:

– nepotřebujete žádné kladiště, šváby produkují přímo prcky, kteří zalezou do substrátu

– švábi nejsou na rozdíl od cvrčků kanibalové, což znamená, že nemusíte řešit “ochranu mladých” před dospělci

– nedokáží se prokousat plastem, papírem apod. – na překrytí chovné nádoby stačí obyčejná síťovina proti komárům, kterou zakoupíte v kterémkoliv hobbymarketu

– neumí lítat, skákat ani lézt po skle, takže jejich schopnost utéct je velmi omezená :)

– relativní nenáročnost – k rozmnožení sim stačí pokojová teplota, pouze se při nižší teplotě budou množit pomaleji, krmit je lze prakticky čímkoliv, starý chleba, jakákoliv zelenina, ovoce apod., zbytky z domácnosti – šlupky zeleniny, ovoce, apod.

– při útěku nedokáží přežít ani se množit.

Popis:

Dubie jsou středně velcí švábi, dorůstající 4 cm (samci) až 4,5 cm (samice). Dubie jsou sexuálně dimorfní, tzn. samci a samice vypadají jinak (viz. obrázek vlevo). Samice jsou výrazně robustnější a jednoznačně odlišitelné díky absenci křídel, která mají samci. Nymfy dubií jsou veliké od 5 mm až do 3,5 cm a jsou spíše hnědé.

Výskyt v přírodě: jižní Amerika

Životní cyklus:

Dospělé samice produkují ootéky obsahující 20-35 vajec. Ootéky samice uchovávají ve specielním “vaku” na zadečku. Občas se vám může stát, že uvidíte samici, která ootéku jakoby klade, to však samice pouze ootéku přendavá do zmíněného vaku. Cca po měsíci se z vajíček vylíhnout malí šváby a samice “vyklade” cca 5mm velké malé bílé nymfy. Jak nymfy rostou, postupně se svlékají, než dorostou do dospělého stádia svlečou se cca 7krát. Čerstvě svlečená nymfa je bílá a velmi měkká. Do dospělosti šváby dorůstají za cca 4-5 měsíců. Rychlost růstu závisí na teplotě při které jsou uchováváni, při vyšších teplotách dorůstají rychleji. Dospělý samci žijí až 9 měsíců, samice se mohou dožít až 18 měsíců. Mláďata samice kladou cca jednou za dva měsíce, frekvence kladení se prodlužuje s jejich věkem.

Chovná nádrž

Šváby chovám v Samla boxech z Ikea s uzavíratelným víkem o rozměrech 39x28x28 cm (DxŠxV). Ve víku mám vyřízlý obdélníkový otvor, který je přelepena zmíněná síťovina proti komárům do oken. V bedně se mi nejvíc osvědčila menší vrstva lignocelu, která jednak funguje jako úkryt pro mladé šváby, jednak dle mé zkušenosti docela dobře brání zápachu tím, že v ní případní mrví jedinci spíš vyschnout a nejsou tolik cítit.

V diskusích se člověk dočte často informace o tom, že se v případě použití substrátu špatně nádoba čistí, protože se z něj blbě vybírají právě ti mladí švábi, kteří se v něm schovávají. Má zkušenost je taková, že substrát stačí jemně prosít přes prsty a zachytit větší kusy zbylé potravy, případně mrtvé jedince, zbytek je čistý a může klidně v nádobě zůstat, takže jsem výše popsaný problém s čištěním nikdy neměl. Substrát nikterak nevlhčím, mám vyzkoušeno, že švábům bohatě stačí vlhkost z krmení zeleninou a ovocem, takže jsem to ani nikdy nezkoušel.

Nádobu stejně jako ostatní nádoby s krmným hmyzem nevytápím, mám ji postavenou na vrchní polici s odchovnými boxy, kde je standardní teplota cca 26-28°C což je dle mého názoru ideální teplota, která zajistí, že se šváby množí relativně dobře a přitom ne moc rychle (vyšší teplota zajistí rychlejší množení, šváby ale méně vydrží a kolonie pak většinou není tak “zdravá”).

Uvnitř nádoby mám poskládané proložky od vajec, na těchto proložkách mám položenou misku (podmisku pod květináč), do které dávám krmivo, které obsahuje vodu (ovoce, zelenina apod.), přímo na proložky dávám pouze starý chleba, rozlíky apod. Důvod proč dávám krmivo obsahující vodu na misku je ten, že švábi při konzumaci ovoce a zeleniny produkují vodu – nevím zda je to díky rozkládání potravy, nebo zda vodu produkují přímo švábi a pomáhají si tím při rozkládání potravy, každopádně pokud se zelenina položí přímo na proložky jsou docela brzo nasáklé vodou a bez vytápění chovné nádoby špatně vysychají.

Nádobu nerosím, ani jinak nevlhčím. Mám vyzkoušeno, že dostatek potravy obsahující vodu stačí. Naopak vlhkost zbytečně podporuje množení různých roztočů a bakterií, které dokáží celou kolonii švábů spolehlivě zlikvidovat, takže vlhkost raději držet od dubií dál.Při volbě nádoby je důležité mít na paměti, že šváby kromě zíněných podmínek potřebují ke svému množení “relativně hodně švábů na malém prostoru”. Jinými slovy, když koupíte do začátku 50 kusů, dejte je do malé nádoby max 20x20x15 cm, aby se mohli dobře množit. V uvedené nádobě (samla box) jich mám cca 500 – 800 možná víc.

Potrava

Švábi se živí téměř vším, co je organického původu. Je možné je krmit granulemi pro psi, kočky či jiná zvířata, piškoty, ovesné vločky, různé šroty a obiloviny, ovoce, zeleninu, starý chleba apod. Jako zdroj vody slouží ovoce a zelenina. Důležité při krmení je uvědomit si, že krmení, které dáváte švábům se následně přenese do vašich zvířat. Platí proto, že čím pestřejší strava švábů, tím lepší a kvalitnější krmení a tím zdravější zvířata, která jimi krmíte. Vyplatí se proto tu a tam přidat švábům minerální směsi přímo do krmiva, díky čemuž se vitamíny a minerály přenesou i do vašich zvířat.

Jaká zvířata lze šváby krmit

Osobně šváby krmím varany, ciliáty a kruhochvosty. Zkoušel jsem malé nymfy nabízet i felzumám, ty je však odmítají a ze švábů mi ochotně konzumují zejména šváby Panchlora nivea. Pro krmení se nejvíc hodí čerstvě vylíhnuté nymfy a dospělí jedinci. Samozřejmě stejně jako jakýkoliv jiný hmyz i šváby je možno před zkrmením obalit ve vitamínech. Podle “vyplašenosti” zvířat je pak krmíme bud přímo z ruky, pinzety, nebo z nějaké misky. Mě se osvědčilo dávat do terária keramický obal od květináče, nejlépe nějaké světlé barvy, ze kterého šváby nedokážou vylézt, zvířata na světlém pozadí rychle poznají, že se v misce něco hýbe a švábi tak neběhají volně po terárku, kde by se mohli schovat a tropit nějakou neplechu :).

Nejčastější dotazy k chovu švábů

Kolik švábů si pořídit pro založení kolonie?

Častý dotaz, který se objevuje na diskusních forech. Při rozhodování o počtu hraje roli několik faktorů. Prvním je, co budete šváby krmit a tudíž jak velkou produkci potřebujete. Pokud budete krmit jednoho gekona, nebo jednu vousatku, stačí vám cca 30 – 50 švábů a budete mít zásob dost. Pokud potřebujete krmit zvířat víc, pak potřebujete takové množství švábů, aby se stíhali množit i přes to, že jimi budete průběžně krmit. Nicméně i v případě, že potřebujete krmení pro hodně zvířat, můžete si ze začátku pořídit švábů méně, pouze je potřeba počítat s tím, že kolonie potřebuje nějaký čas než se rozroste a tzv. “rozjede”, takže vám bude trvat cca půl roku než bude možno šváby začít krmit. Tento postup je výhodný pro lidi, kteří nemají peníze na zakoupení tisícovky švábů hned na počátku, stačí pak zakoupit třeba 100 ks a počkat až se namnoží tak, že z nich bude kolonie o tisíci jedincích, která bude stačit na krmeni i velkého počtu zvířat.

Co když utečou, nezamoří mi byt?

Ačkoliv jsou švábi v některých částech světa velmi nevítaným škůdcem, šváb argentinský je tropický šváb, který k přežití potřebuje velmi vysoké teploty. Málokdo z nás má v bytě konstantní teplotu vyšší než 26 stupňů, šváby se při nižší teplotě nedokáží množit, navíc v bytě velmi rychle bez potravy umřou. Kromě zmíněných teplot a jídla potřebují dubie pro množení relativně velké množství jedinců na velmi malém prostoru – když vám uteče několik kousků, nemají šanci se množit.