Tropické stínky (Trichorhina tomentosa)

TřídaMalacostraca

ŘádIsopoda

Čeleď: Trichorhina

Výhody: výborné krmivo zejména pro žabky, výhodné zejména díky vysokému obsahu vápníku. Snadno kultivovatelné, nevyžaduje žádnou zásadní péči, jako krmení bohatě postačí zbytky z kuchyně :-)

Nevýhody: v podstatě neexistují, možná snad hrozba zničení chovu roztoči, kteří se mohou v substrátu objevit při příliš velké vlhkosti.

Nádoba na chov: jakákoliv menší plastová krabice s dobře utěsněným víkem, aby se v ní dobře držela vlhkost osobně mám 2 krabice o rozměrech  23 x 15 x 7,6cm. Šířka a délka ideální, výška by mohla být větší, aspon 15 cm.

Velikost: cca 0,1 – 0,5 cm

Teplota pro chov: 28 – 30 °C.

Potřebná vlhkost: Velká, substrát by ale neměl být mokrý, je dobré častěji rosit na provrchu a mít chov v uzavřené plastové nádobě, která bude dostatečně těsná aby vlhkost držela. Otvory na větrání nejsou třeba, stačí jednou za cca dva-tři dny nádobu otevřít, aby se dovnitř dostal vzduch.

Pokud nechcete žabky nebo mláďata phelsum futrovat pořád jenom octomilkama, které navíc nejsou zrovna ideální krmivo co se výživnosti týče, jsou tropické stínky naprosto ideálním krmivem, jehož vhodnost navíc zvyšuje vysoký obsah vápníku.

Velkou výhodou je navíc skutečnost, že se mohou, v případě dobře založeného terária, množit přímo v teráriu, kde likvidují odpad, odumřelé kytky apod. a tím jednak přispívají k zdravému růstu rostlin a obecně dobrému prostředí v teráriu a jednak se sami množí a zajišťují tak v podstatě stálý přísun potravy pro obyvatele terária.

Chov je relativně jednoduchý, do plastové kragice dáte přiměřenou vrstvu substrátu, já mám substrát do výšky cca 6,5cm, protože krabice není vyšší, obecně je doporučováno dávat cca 10 – 15cm. Jako substrát je ideální lignocel (kokosový substrát) smíchaný s rašelinou, případně kousky kůry, nebo kokosovými chipsy. Na povrch je vhodné umístit např. kousky kokosové skořákp, pod kterými se stínky schovávají. Substrát by měl být vlhký, ale ne mokrý, ideální teplota cca 28 – 30°C.

Jako krmení stačí plátky brambor, nebo třeba, občas je možné přidat ovesné vločky, krmení pro rybičky, nebo jiné drobné krmení.

Krmíme tak, že zvedneme kousek kokosové skořápky pod kterou jsou většinou stínky schované a rychle např. na lžíci nabereme potřebné množství, případně oklemepe skořápku.