Varanus Timorensis

Další z chovaných druhů varanů. Od tohoto druhu mám pár, který by snad příští rok mohl mít mladé. Bohužel zatím se varani chovají hodně plaše, schovávají se při sebemenším pohybu v místnosti a vylézají jen tu a tam. Chování se zlepšuje, tak doufám, že se časem zkamarádíme stejně jako s acanthuráky a že si varani zvyknou na přítomnost člověka.

Dle dostupných informací je tato plachost normálním chováním tohoto druhu s tím, že jim často trvá i 2-3 roky, než si definitivně zvyknou, zda vůbec někdy, tak nezbývá než doufat ;-).

Jinak se varanům zatím daří dobře. Menší problém je s jejich snahou vyhrabat si nory v substrátu, díky čemuž trpělivě likvidují všechny kytky, které tam mají, ale jinak jsou to krásná zvířata, která můžu jedině doporučit.

Stejně jako u varanus acanthurus i zde zatím uvádím spíše výtah toho co se mi podařilo různě na internetu najít, časem doplním o vlastní postřehy, fotky terárka a další údaje, na které nyní nezbyl čas :-),

 

Latinský název: Varanus Timorensis

Velikost: 45 – 60 cm

Čeleď: varanovití

Objeveno: Gray 1831

Rozšíření:Timor

Potrava:

Jako většina ještěrů, větší hmyz (sarančata, strašilky, pakobylky, dospělé cvrčky, šváby), jednou měsíčně můžeme dospělým jedincům podat odrostlejší holátko, jako doplňkové krmení, pro zpestření jídelníčku lze podat moučné červy, příp smýkaný hmyz. Vhodné je jako u většiny ještěrů obalovat hmyz ve vitamínových směsích, a jednou měsíčně podat vitamíny A, D injekcí do tlamičky.

Charakteristika:

Jsou to menší varani, velikosti kolem 60cm se dorůstají v opravdu velkých teráriích a v dobrých podmínkách. Jsou to aktivní lovci potravy, jsou velmi rychlí a hbití, rádi šplhají. Proto pro jedince pořídíme prostorné terárium alespoň 1,5 metru široké, 80cm hluboké a 80cm vysoké, na dva až tři kusy, přičteme k délce z každé stran cca 30cm. Terárium vybavíme větvemi pro šplhání, dostatečně velkými úkryty a vhodný je bazének odpovídající velikosti, na dno je vhodná rašelina, kokosové vlákno, můžeme smíchat s jemným pískem. Denně rosíme alespoň dvakrát a vlhkost udržujeme okolo 70%, teplota v teráriu by měla být 26 -30C s lokálním výhřevem až 50C.

Varani Timorští mají velmi úzké tělo a dlouhý krk, když skočí, vypadají jako vystřelený šíp. Při chovu více než jednoho jedince musíme dávat při krmení dobrý pozor, o kořist svádějí urputné a mnohdy nebezpečné souboje. Na těle mívají kresbu připomínající drobné žluté/bílé kytičky.

Tito varani jsou schopni absorbovat pár drobných chovatelských chyb, proto se hodí, pro mírně zkušené teraristy, nikoli pro začátečníky.

Díky svému temperamentu a rychlosti není dobré je se snažit ochočit a vytahovat z terária.