Varan Ostnoocasý/ Varanus acanthurus

Jeden z mých nejoblíbenějších druhů varanů, se kterými jsem se zatím měl možnost setkat. Je to z části dáno asi tím, že skupinka, kterou mám je naprosto výborně socializovaná, nebojí se, nechá se krmit z ruky a bez problémů se dá i do ruky vzít, což se o ostatních druzích, které chovám opravdu říct nedá :-).

Skupinku aktuálně tvoří samec a dvě samice. Celá skupinka zatím obývá polopouštní terárium, ačkoliv se o něm píše, že si taky občas hrabe nory, u mě se zatím spíše zahrabávají pod kameny, případně zalézají do korkových rour, nebo do umělé jeskyně pod hromadou korkových kůr. Den tráví pod lampou, při sebemenším pohybu kolem skla, přiskočí a čekají, zda náhodou nespadne něco k jídlu :-D.

Z toho co se mi kde podařilo o tomto druhu najít na internetu, uvádím zatím stručnou kompilaci informací, doplněnou o některé vlastní postřehy a zkušenosti. Jednotlivé informace jsou kvůli délce textu rozděleny na informace o vybavení terária a podmínkách pro chov a na informace o péči o zvířata, množení, zimování a péči o mláďata.