Sběrem, studiem a ověřováním informací o chovu varanů jsem strávil relativně hodně času. Pokusím se zde popsat všechny základní poznatky, které by mohly usnadnit začátky s chovem případným zájemcům, tak jako pomohly mě.

Péče o zvířata

Krmení

Varani jsou samozřejmě jako většina plazů schopni sníst toho tolik, kolik jim toho dáme, proto je potřeba jim krmení hlídat. Bohužel většina lidí si neuvědomuje, že v přírodě varan nemá servírovaný hmyz a tak než nějaký uloví, dost toho naběhá, díky čemuž dochází k přirozené regulaci zatučnění zvířete.

Doma většinou varan tolik pohybu nemá, takže je potřeba regulovat množství potravy, kterou dostává. Ideální variantou je krmit varana z ruky. Zrovna u v. acanthurus musím říct, že krmení z ruky je celkem v pohodě, takže aplikuji tuto variantu, protože umožnuje nejlepší způsob hlídání kolik který varan snědl.

Obecně dostávají varani jídlo cca 3x – 4x týdně. Jako hlavní krmivo dostávají cvrčky, sarančata, šváby a občas vajíčko, nebo myší holátko, případně moučné červy, nebo další podobné zpestření stravy. Jakékoliv zpestření v podobě vajíčka, nebo holat však dávám tak jednou za měsíc až dva, aby nedocházelo k zbytečnému zatučnění zvířat. Zkoušel jsem i klasické syrové kuřecí/ krůtí maso, které se osvědčilo jako výborná volba pro dávkování vitamínů, neboť se dá krásně v různých vitaminech obalit a varani jej pak slupnou jako jednohubku. Není to samozřejmě ideální, hlavně díky tomu co do toho masa asi přidávají výrobci, ale jako občasná strava pro dávkování vitaminů to dle mého názoru neškodí.

Jednou týdně terárium rosím, aby se v něm udržovala nějaká rozumná vlhkost a po celý rok v něm mám misku s vodou, aby se případně mohli varani napít.

Chovná skupinka a určení pohlaví

Osobně mám zvířata ve skupince 1,2. Jedna ze samiček je však mladší, takže zvažuji, že jí na nějakou dobu dám samostatně, aby mohla v klidu dorůst. Získání chovné skupinky byl trochu problém, zejména proto, že se špatně shání samostatní jedinci, z mé zkušenosti hlavně samice. Variantou je tak zakoupení většího počtu (minimálně 3) mláďat a následný prodej těch, které si nebudu chtít nechat, nebo snaha o sehnání páru či skupinky s určeným pohlavím.

Dle dostupných informací lze rozpoznat pohlaví podle větších porů na stranách kořene ocasu u samců, případně podle znaků na těle jedince, jako je velikost hlavy, krku, proporce hlavy vůči zbytku těla apod. Má zkušenost je taková, že je lepší použít znaky ve velikosti a tvaru těla zvířete – samci mají širší hlavu a jakoby mohutnější tělo v ramenou. Póry mají jak samci tak samice na pohled stejné, takže to příliš použitelný rozpoznávací znak není. V některých diskusích na zahraničních webech se lze rovněž dočíst, že samec má pory jakoby drsnější a vystouplejší, takže když přes ně přejedete prstem, jsou výrazně víc “nahmatatelné” než u samic. V mém případě bych řekl, že toto tvrzení je pravda, nemám to ale ozkoušené na více jedincích, takže nedokážu tvrdit s jistotou, že to platí obecně.

Pořízení varanů

Pořídit varany je možné samozřejmě různými způsoby, at již na burze, nebo přes inzerát na internetu. Velmi zřídka, ale stává se to, se dají sehnat i ve zverimexech, což je jediný způsob, který bych vyloženě nedoporučoval. Minimálně už jen proto, že ve zverimexech budou výrazně dražší než u chovatele, nebo na burze. Další z možností je pořízení varana na inzerát, nebo na burze. V obou případech je tato možnost relativně dobrou volbou, vždy je však potřeba si o zvířeti zjistit zda se jedná o odchov, nebo import, jak je varan starý, případně proč jej dotyčný prodává a nejlépe si tyto informace nechat v podobě stručné smlouvy potvrdit písemně. U koupě starších jedinců je potřeba si ohlídat, aby se Vám nestalo, že si koupíte varana, kterého někdo prodává, protože už se mu nehodí do chovu a v případě že tomu tak je, si ověřit proč, zda varan není moc starý, nebo neschopný množení apod. Pokud chcete varana jen pro potěšení, nemusí vám to vadit, pokud se však chystáte na chov, je lepší sáhnout po osvědčených zvířatech s doloženým původem a věkem, nebo nejlépe koupě mláďat.

Tím se dostávám asi k nejvýhodnější variantě a to najít si dobrého chovatele, který varany chová delší dobu a domluvit se s ním na odběr mláďat.

Množení

Když zvířata dospějí do věku cca 1,5 – 2 roky, jsou sexuálně dospělá. Aby se varani množili, je potřeba jim poskytnout zimní odpočinek, nebo oddělit samici od samce. Osobně preferuji zimní odpočinek, který prospívá i zdraví zvířat. Zimní odpočinek u varanů není stejný jako u jiných zvířat, která vyloženě v zimě spí, varani pouze sníží aktivitu na minimum a odpočívají. Odpočinek trvá cca 2 měsíce po které vypneme v terariu topení (případně v mém případě zapínáme výbojku jen na cca hodinku denně) a svítíme jen cca 6-7 hodin denně.

Jakmile po dvou měsících začnete znovu zvyšovat teplotu a svítit déle, zvířata začnou být aktivní a během 2 měsíců by se měli začít pářit.

Páření lze rozpoznat tím, že kolem sebe varani chodí, švihají jazykem a vlní ocasem. Po několika hodinách páření se varani klasicky spojí jako většina ještěrů. Po cca 6ti týdnech klade samice vejce do mělké nory, kterou je vhodné do terária připravit, nejlépe tak, aby se následně dala i s vejci přenést do inkubátoru. Specielní nora je vhodná i díky tomu, že se v ní většinou dá udržovat lépe vlhkost, která je pro vejce důležitá.

Samičky varanů jsou známé tím, že vejce dokáží sníst, je proto vhodné vejce okamžitě po nakladení odstranit. Pro obecné zvýšení klidu je rovněž lepší oddělit od samice samce, jakmile se ukáže, že je samice březí. Samec tak nebude samici obtěžovat dalšími pokusy o páření, čímž bude samice více v klidu a bude rovněž méně náchylná k tomu aby ve stresu vejce snědla.

V zajetí kladou varani snůšku od 10 do 18 vajec. Mláďata se líhnou po cca 3-5 měsících inkubace a měří cca 15 cm.

Inkubace

Inkubace vajec není příliš složitá. Nejlepších výsledků bylo dosaženo kombinací perlitu a vermiculitu s vodou v poměru 1 : 1. Vejce by měla být v inkubátoru cca 100 – 180 dní při teplotě okolo 28 do 30 °C. Při blížícím se termínu líhnutí je vhodné varany pravidelně kontrolovat a mláďata dávat pryč z inkubátoru, protože mají tendenci ihned hrabat a běhat a mohly by zbývajícím vejcím ublížit.

Péče o mláďata

Narozená mláďata jsou doslovná kopií svých rodičů. Ihned po narození jsou extrémně aktivní a cca po týdnu začnou jíst. Ideální je začít je krmit malými cvrčky obalenými ve vitamínech. Jak již bylo uvedeno, mláďata můžou být ve větším počtu spolu, dokud člověk nezačne pozorovat šarvátky. Pak je potřeba rozdělit dominantní samce/ zvířata od skupinky. Zbytek může dál zůstat pohromadě.

Pokud chcete vytvořit větší skupinu varanů, je nejlepší dát dohromady skupinku již z mláďat, aby si na sebe zvykla. Později to může být problém.

Mláďata je možno chovat za stejných podmínek jako rodiče. Důležité je pouze udržovat vyšší vlhkost a možnost pití. Krmení je samozřejmě potřeba podávat v menším množství, ale častěji, nejlépe každý den.