Tihle malí ještěři, kteří dokáží šplhat po zdi, ve své podstatě stojí za mou zálibou v teraristice. Byl to totiž druh denního gekona Lygodactylus williamsi, který jsem si pořídil jako jedno z prvních terarijních zvířat.

Mým původním záměrem bylo vybudovat si jakési malé paludárium, terárium vyplněné kytkami a zařízené tak, aby se co nejvíce podobalo původnímu biotopu.

Při studiu informací na internetu jsem  však narazil na článek o možnosti chovat v takovémto terárku i menší ještěry obívající daný biotop a padlo rozhodnutí zkusti nějakého takového gekona pořídit.

Gekoni jsou podčeledí gekonovitých a známí jsou zejména díky svým adhesivním polštářkům/ lamelám na prstech, jimiž se pevně přidržují podkladu a rychle a lehce lezou po svislých stěnách a kmenů stromů.

Ve většině případů se jedná o malé ještěry, 7 – 15 cm dlouhé. Kůže gekonů bývá měkká, složená z mnoha drobných šupin.

Mezi gekony jsou jak noční, tak denní druhy. Dlouho jsem zvažoval které gekony pořídit a rozhodnutí padlo na poddruh Lygodactylus a Phelsuma, denní gekony, živící se hmyzem a ovocnými nektary.

Mezi chované druhy jsem tak zařadil nejprve pár Lygodactylus williamsi, následně Lygodactylus kimhowelli a několik druhů phelsum.

O mých zkušenostech s chovem těchto zvířat se můžete dočíst v jednotlivých podsekcích.