Dlouhou dobu jsem uvažoval nad tím zda, případně jak doplnit chov o nějaké zvíře, které by umožnilo obohatit jídelníček zvěřinci i o něco jiného než jsou švábi a cvrčci. Tu a tam kupuju holata, jenže chov klasických myší nepřipadá v úvahu, přeci jenom stále bydlím v normálním bytě a zápach bych asi na rozdíl od tu a tam uprchlého cvrčka neobhájil, tudíž jsem o nich nikdy ani neuvažoval. V různých diskusích jsem však stále častěji narážel na zmínky o této sympatické minimyši, která údajně nezapáchá, nemnoží se sice tak dramaticky rychle, ale celkem pravidelně a není kromě teploty náročná na chov. A tak padlo rozhodnutí vyzkoušet minimyšky v praxi :-)

Na březnovou Pražskou burzu jsem tak jel nejenom prodat nějaké ty odchovy, ale také s cílem, pokud budou v nabídce, dovézt i nějaké ty minimyšky. Štěstí se na mě usmálo a pán měl údajně několik nepříbuzných chovných skupin, které nabízel k prodeji. Chvíli jsem burzou bloumal, zda nenajdu něco zajímavějšího ke koupi a posléze se rozhodnul ke koupi.

Jak už to tak v mém případě bývá, nechal jsem se klasicky ukecat, ptám se pána co by doporučil, on že skupinku 2,3, zakoupil jsem tudíž skupinku, doma jim ze starého akvárka o rozměrech cca 60x30x40 vybudoval ubykaci, vybavil jí nějakým tím úkrytem na začátek tvořeným hlavně roličkami od toaletního papíru, miskou s vodou a miskou s krmením a vypustil jsem myšky do nového domova.

Již na burze mě pán názornou ukázkou přesvědčil, že myšky jsou fakt rychlé a skáčou hodně vysoko a daleko. Při otevírání jedné z krabic, ve kterých myšky nabízel, jedna z nich udělala ukázkové hop a zmizela kdesi v hale burzy. Ani se nesnažil ji chytat, jenom mávnul rukou a pokračoval ve snaze chytit nějakou jinou. Doma jsem tak nic neriskoval, rozhodnutí, že tyhle myšky fakt nechám raději v akvárku bez snahy nějak si je prohlížet z blízka a nebudu pokoušel osud bylo velmi rychlé :-).

Musím uznat, že první noc byla velmi zajímavá, nečekal jsem žádné zázraky, ale myšky začly po akvárku řádit jak na pouti, vše prozkoumávat, klidně si dovedu představit, že by někde v teráriu byla jejich větší skupinka, protože jsou opravdu zábavné.

Bohužel, skutečnost, že jsem se nechal ukecat na skupinku 2,3 se projevila negativně hned ráno – jednoho ze samečků jsem našel mrtvého se známkami po souboji, z čehož dovozuji, že si prostě s druhým samečkem nesedli a jeden z nich díky nemožnosti ustoupit souboj neustál. Osobně tímto doporučuji držet se doporučení chovat skupinku s jedním samcem, pokud je nebudete mít opravdu ve velkém terárku. Díky doplnění nového zvířete jsem doplnil i popis chovu, který jsem posbíral z různých zdrojů na internetu a doplnil o kratičké dosud získané osobní zkušenosti. Popis je možné si přečíst zde.

První dvě fotky z provizorní ubykace:

2014-05-19-535

2014-05-19-537